Branża informatyczna w regionie łódzkim - rynek pracy, edukacja. Raport analityczno-badawczy
Wysłane przez marcin w czw., 03/27/2025 - 13:05
Raport, który prezentujemy jest rezultatem zrealizowanego w 2024 roku projektu analityczno-badawczego dotyczącego branży informatycznej w Łodzi i regionie łódzkim.
Badanie było kolejnym z cyklu projektów, które systematycznie, od roku 1999 prowadzi Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji (wcześniej Pracownia Monitorowania Rynku Pracy dla Potrzeb Edukacji) działające w strukturach Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Projekt był realizowany pod nazwą „Rynek pracy dla informatyków – kogo potrzebują pracodawcy w Łodzi i w regionie łódzkim”.
Istotnym celem badania było ustalenie, czy istnieje potrzeba modyfikacji łódzkiej oferty kształcenia formalnego w kierunkach przygotowujących do podjęcia pracy w branży informatycznej oraz określenie zapotrzebowania na pracowników tej branży. Badanie miało także na celu zestawienie programu nauczania szkół zawodowych o profilu informatycznym (dokonanie oceny zakresu i jakości tego kształcenia) z oczekiwaniami pracodawców działających w tym obszarze.
W pierwszej części niniejszego raportu omówiono charakterystykę branży informatycznej w województwie łódzkim oraz uwarunkowania rozwoju tej branży. Przedstawiono edukację w branży informatycznej oraz dokonano analizy podstaw i programów kształcenia, a także charakterystykę wybranych zawodów. W następnej kolejności omówiono tematykę bezrobocia oraz zapotrzebowania rynku pracy na kwalifikacje pracowników w branży informatycznej na podstawie danych urzędów pracy i wybranych portali internetowych oraz dostępnych wyników badań. Natomiast w drugiej części raportu przedstawiono branżę informatyczną w świetle przeprowadzonych w 2024 roku badań własnych. Scharakteryzowano potrzeby kadrowe firm czy zagadnienia dotyczące innowacji w branży informatycznej. Szczegółowo omówiono wyniki oraz wnioski z badań zrealizowanych wśród pracodawców oraz wybranych przedstawicieli edukacji. Raport kończy podsumowanie oraz rekomendacje wynikające z badań.
Przeprowadzone badanie stanowi studium przypadku dla regionu łódzkiego, które pozwoli na identyfikację związków przyczynowo skutkowych, istotnych dla budowania sprzężeń zwrotnych w układzie EDUKACJA – RYNEK PRACY w wybranej sekcji działalności gospodarczej.
Dzięki stałemu monitorowaniu regionalnego rynku pracy Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji dostarcza aktualną wiedzę o dynamicznie zmieniających się potrzebach pracodawców z terenu województwa łódzkiego. Jest ona niezbędnym elementem zarówno bieżących jak i strategicznych procesów decyzyjnych dla szerokiego grona interesariuszy.
Raporty badawcze kierowane są zarówno do instytucji i osób kształtujących lokalną i regionalną politykę edukacyjną – przedstawicieli władz regionalnych i samorządów lokalnych, instytucji edukacyjnych, instytucji rynku pracy, dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół, programistów kształcenia zawodowego, doradców zawodowych, ale także przyszłych uczestników rynku pracy – uczniów oraz absolwentów szkół i ich rodziców, jak również wszystkich tych osób, które chcą kształcić się w systemie pozaformalnym w osiąganiu rynkowych kwalifikacji zawodowych w ramach kursów i szkoleń.
Wnioski pochodzące z wielokierunkowych badań stanowią także istotną inspirację dla kreowania innowacyjnych działań Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z prezentowanym opracowaniem.
Raport dostępny w wersji PDF i na stronie w e-bibliotece
Rodzaj: