Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w III kwartale 2021 roku
Analiza „Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w III kwartale 2021 roku” jest kolejnym z cyklu opracowań kwartalnych Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji. Przedstawia zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje w województwie łódzkim w trzecim kwartale 2021 r., a także zawiera informacje o sytuacji gospodarczej w regionie, w tym wpływie pandemii na liczbę miejsc pracy.
I. Bezrobocie w II i III kw. 2021 r.
W końcu września 2021 roku stopa bezrobocia w województwie łódzkim wyniosła 5,9%, o 0,3p.p. przekraczała analogiczną wartość dla Polski[1]. W analizowanym miesiącu wskaźnik ten dla Łodzi był o 0,5p.p. wyższy w porównaniu z jego wysokością dla kraju. We wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia w Łodzi przekraczała wartość dla województwa łódzkiego o 0,2p.p. Dane dotyczące bezrobocia pokazane zostały w tabeli poniżej.
Tabela 1.
Liczba bezrobotnych [LB] i stopa bezrobocia [SB] w II i III kw. 2021 r.
Obszar | 04.2021 | 05.2021 | 06.2021 | 07.2021 | 08.2021 | 09.2021 | |
województwo łódzkie | LB [w tys.] | 69,6 | 68,2 | 66,8 | 65,9 | 65,1 | 63,8 |
SB [w%] | 6,4 | 6,3 | 6,1 | 6,1 | 6,0 | 5,9 | |
Łódź | LB [w tys.] | 22,3 | 22,1 | 21,9 | 21,7 | 21,6 | 21,5 |
SB [w%] | 6,3 | 6,2 | 6,2 | 6,1 | 6,1 | 6,1 |
Źródło: GUS
W woj. łódzkim we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia była o 0,5p.p. niższa niż w kwietniu tego roku, natomiast w Łodzi w ciągu analizowanych sześciu miesięcy zmalała o 0,2p.p.
Porównując liczbę bezrobotnych w województwie łódzkim w kwietniu 2021 r. z danymi z września b.r. można zauważyć, że bez pracy pozostało o 5,8 tys. mniej osób, co stanowi 8,3%. W Łodzi w analogicznym okresie z rejestrów urzędów pracy ubyło ok. 800 bezrobotnych (tj. 3,6%).
Porównując stopę bezrobocia w województwie łódzkim we wrześniu 2020 r.[2] z analogicznym miesiącem 2021 roku, można zaobserwować spadek powyższego wskaźnika o 0,3.p.p. Analogicznie w Łodzi, porównując rok do roku, stopa bezrobocia wzrosła o 0,2p.p.
Zmniejszająca się liczba bezrobotnych pozwala z optymizmem spojrzeć na stan gospodarki odbudowującej się po lockdownie spowodowanym pandemią COVID-19.
II. Zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje (na podstawie analizy internetowych ofert pracy)
Kolejna część opracowania zawiera informacje o zapotrzebowaniu na zawody i kwalifikacje w Łodzi oraz w województwie łódzkim w III kw. 2021 roku. Analizowano oferty pochodzące z witryny pracuj.pl. Wykres przedstawia średnią miesięczną liczbę ogłoszeń dostępnych w poszczególnych branżach portalu.
Wykres 1.
Średnia miesięczna liczba ofert pracy w poszczególnych branżach
w portalu pracuj.pl (III kw. 2021 r., woj. łódzkie)
Źródło: Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji na podstawie analizy ofert pracy zamieszczonych w III kw. 2021 r. w portalu pracuj.pl.
Trzeci kwartał 2021 roku to okres znacznego poluzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, co przełożyło się na wzrost zatrudnienia w branżach najbardziej nią dotkniętych. W siedemnastu sekcjach średnia miesięczna liczba ofert była wyższa niż 100 (taki sam wynik zanotowaliśmy w II kw. 2021 r.). W większości branż przybyło miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem b.r. (Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w II kwartale 2021). Wzrost dotyczył dwudziestu jeden z trzydziestu trzech analizowanych sekcji. Największy przypadł w udziale branżom: „ubezpieczenia” (o 50,3%), „sektor publiczny” (o 44,4%) „hotelarstwo, gastronomia, turystyka” (o 34,8%), „zdrowie, uroda, rekreacja” (o 28,7%), „IT-rozwój oprogramowania” (o 27,8 %), „human resources, zasoby ludzkie” (o 25,6%), „obsługa klienta” (o 25,3%). W trzynastu sekcjach liczba ofert w porównaniu z II kw. 2021 r. zmniejszyła się. Najbardziej odczuły to branże: „reklama, grafika, kreacja, fotografia” (o 23,6%), „sprzedaż” (o 20,5%), „internet, e commerce, nowe media” (o 16,7%).
Branże, w których we wrześniu 2021 r. w regionie łódzkim dostępnych było najwięcej ofert pracy, to: „sprzedaż”, „obsługa klienta” oraz „IT-rozwój oprogramowania”.
W dalszej części opracowania analizowano branże: „hotelarstwo, gastronomia, turystyka”, „zdrowie, uroda, rekreacja” oraz „Internet, e-commerce, nowe media”. Rozpatrywane były oferty dostępne w portalu pracuj.pl we wrześniu 2021 r. Poziom zapotrzebowania na pracowników zestawiono z analogicznymi danymi z marca oraz czerwca b.r.[3]. Można zatem przeanalizować wpływ pandemii COVID-19 na wymienione obszary.
Sekcja „hotelarstwo, gastronomia, turystyka” należy do tych obszarów gospodarki, które w wyniku pandemii poniosły największe straty. Kilkukrotnie nakładane ograniczenia odbiły się na kondycji branży. Liczbę ofert w I, II oraz III kw. 2021 roku oraz w miesiącach kończących kwartał przedstawia wykres 2.
Wykres 2.
Liczba ofert w branży „hotelarstwo, gastronomia, turystyka”,
I, II i III kw. 2021 r., portal pracuj.pl
Źródło: Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji
Trzeci kwartał b.r. to okres, w którym większość obostrzeń spowodowanych pandemią została zniesiona. Otwarte były lokale gastronomiczne oraz hotele. Dla omawianej branży oznaczało to zwiększenie zapotrzebowania na pracowników. Liczba ofert pracy wzrosła w porównaniu z drugim kwartałem o 32,1%. Różnica między wrześniem a czerwcem była jeszcze większa, wyniosła 50%.
Pracodawcy zatrudniający we wrześniu 2021 r. poszukiwali między innymi kandydatów na stanowiska: asystent kierownika restauracji (5 ofert), kucharz (4 oferty), kelner/kelnerka (4 oferty), recepcjonista/recepcjonistka (4 oferty), szef kuchni (3 oferty), kasjer/kucharz (3 oferty), senior barista, barista-pracownik kawiarni, barman/barmanka, cukiernik, pracownik restauracji, serwisant-montaż urządzeń, specjalista ds. turystyki. Oczekiwano następujących kompetencji i kwalifikacji: doświadczenie zawodowe, umiejętności interpersonalne, komunikatywność, zaangażowanie w wykonywaną pracę, gotowość do pracy w systemie zmianowym, komunikatywna znajomość języka angielskiego. Poszukiwano osób z wykształceniem średnim, potrafiących pracować w zespole i organizować pracę. Kandydat powinien się wykazać kreatywnością oraz wysoką kulturą osobistą. Pracowników zatrudniały: hotele, restauracje, firmy cateringowe.
We wrześniu 2021 r. w sekcji „zdrowie, uroda, rekreacja” dostępnych było 65 ofert. W trzecim kw. b.r. poszukiwano ogółem 161 pracowników. W drugim kwartale pracodawcy zamieścili 125 ogłoszeń, tj. podobnie jak w I kw. 2021 r. (różnica jednej oferty). Jeśli porówna się liczbę oferowanych miejsc pracy w ostatnich miesiącach trzech kwartałów, widać wzrost zapotrzebowania na pracowników. Liczbę ogłoszeń przedstawiono na wykresie 3.
Wykres 3.
Liczba ofert w branży „zdrowie, uroda, rekreacja”,
I, II i III kw. 2021 r., portal pracuj.pl
Źródło: Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji
Poszukiwani byli między innymi kandydaci na następujące stanowiska: lekarz weterynarii (najwięcej, tj. 14 ofert), protetyk słuchu (7 ofert), pielęgniarka/pielęgniarz (4 oferty), kosmetolog (4 oferty), technik weterynarii (3 oferty), dietetyk (3 oferty), optometrysta-refrakcjonista (2 oferty), technik dentystyczny, przedstawiciel medyczny, kosmetyczka, kierownik apteki, fizjoterapeuta/masażysta, asystent medyczny. Pracodawcy oczekiwali następujących kompetencji kwalifikacji: wiedza i umiejętności zawodowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, wykształcenie wyższe. Ponadto poszukiwano osób, które będą zaangażowane w wykonywaną pracę, mogące wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi, komunikatywnością, odpowiedzialnością, potrafiące organizować pracę i ustalać priorytety, o wysokiej kulturze osobistej. Szansę na zatrudnienie miał kandydat potrafiący pracować w zespole, znający pakiet MS Office oraz posługujący się językiem angielskim.. Poszukiwano osób ze specjalistycznymi uprawnieniami, np. specjalizacja z zakresu chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej lub pediatrii, znajomość programu KAMSOFT. Firmy zatrudniające pracowników to między innymi przychodnie zdrowia, gabinety medyczne i szpitale, salony optyczne, apteki, gabinety kosmetyczne, kluby fitness.
W branży „Internet, e-commerce, nowe media” trzeci kwartał 2021 r. przyniósł ogłoszeń oferujących pracę. W porównaniu z drugim kw. b.r. różnica wyniosła 16,7%. Jednak w odniesieniu do okresu styczeń-marzec b.r. poszukiwano większej liczby pracowników, wzrost osiągnął 37,9%. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych, doceniając wygodę takich zakupów. Nie bez znaczenia w dobie pandemii jest możliwość wyboru towarów nie wiążąca się z koniecznością przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach. Wszystko to wpływa na rozwój branży. Liczbę ofert zamieszczoną przez pracodawców w porównywanych okresach przedstawia wykres 4.
Wykres 4.
Liczba ofert w branży „internet, e-commerce, nowe media”,
I, II i III kw. 2021 r., portal pracuj.pl
Źródło: Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji
Pracodawcy chcieli zatrudnić między innymi kandydatów na następujące stanowiska: frontend developer (najwięcej, tj. 10 ofert), full stack developer (5 ofert), UX designer (4 oferty), specjalista SEO (4 oferty), programista PHP (4 oferty), programista Java (4 oferty), account executive (4 oferty), specjalista ds. social media (3 oferty), specjalista ds. e-commerce (3 oferty), translator/tłumacz online, starszy specjalista ds. e-commerce, specjalista ds. wystawiania aukcji na allegro, android developer. Oczekiwania pracodawców dotyczyły następujących kompetencji i kwalifikacji: wiedza i umiejętności zawodowe poparte doświadczeniem na podobnym stanowisku, komunikatywna znajomość języków obcych (przede wszystkim j. angielskiego). Kandydat powinien wykazać się samodzielnością, dobrą organizacją pracy, komunikatywnością, kreatywnością, umiejętnościami analitycznymi i pracy w zespole. Poszukiwano osób z wykształceniem wyższym, sprawnie posługujących się pakietem MS Office (głównie Excelem), odpowiedzialnych, chcących się rozwijać, zaangażowanych, nastawionych na realizację celu. Pracowników poszukiwały między innymi firmy prowadzące sprzedaż internetową.
III. Łódzki rynek pracy w III kwartale 2021 roku - zmiany i wpływ pandemii
Trzeci kwartał br. to kolejny okres, w którym możemy zaobserwować bardzo duże zainteresowanie pracodawców pozyskaniem nowych pracowników. Analizując dane dotyczące liczby ogłoszeń o pracę w tym kwartale i porównując je do roku 2019 i 2020 – wykres 5 obserwujemy ich niemal 84% przyrost względem roku 2020 oraz 68% względem roku 2019. To wskazuje na znaczące potrzeby pracodawców i wzrost liczby ogłoszeń oferujących miejsca pracy nie tylko w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, ale również w stosunku do roku 2019.
Wykres 5.
Liczba ofert pracy w III kwartale (dla wszystkich branż) w latach 2019-2021
– wzrost/spadek liczby ofert w stosunku do roku 2019
Źródło: Opracowanie własne ORPdE na podstawie analizy ofert pracy zamieszczonych w portalu pracuj.pl.
Wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnieniem nowych pracowników najwyraźniej zaznaczył się w sierpniu i wrześniu 2021 roku. Można to bardziej szczegółowo zaobserwować biorąc pod uwagę szczegółowe dane z dwóch ostatnich kwartałów br. (II i III) wykres 6. Widać na nim wahania liczby ogłoszeń o pracę w poszczególnych miesiącach II i III kwartału 2021 r. w stosunku do miesiąca poprzedzającego. Na początku trzeciego kwartału notujemy spadek liczby ogłoszeń o 35% spowodowany zapewne przez rozpoczynający się sezon urlopowy. Jednak już w kolejnych miesiącach odnotować można znaczący wzrost liczby ogłoszeń z ofertami pracy i powrót do pułapu ponad 7 tys. ofert na miesiąc.
Wykres 6.
Liczba ofert pracy dla wszystkich branż w II i III kwartale 2021 roku
- zmiana liczby ofert w stosunku do miesiąca poprzedzającego
Źródło: Opracowanie własne ORPdE na podstawie analizy ofert pracy zamieszczonych w portalu pracuj.pl.
Niesłabnące, duże potrzeby pracodawców w III kwartale potwierdza również analiza liczby ogłoszeń o pracę przeprowadzona dla dziesięciu największych branż portalu pracuj.pl – wykres 7. Spoglądając na przedstawione na wykresie porównanie z analogicznym okresem w dwóch poprzednich latach należy zauważyć, że wszystkie przedstawione branże notują wzrosty w stosunku do roku poprzedniego. Wśród nich szczególnie wyróżniają się branże IT, dla których wzrost liczby ogłoszeń znacznie przekroczył 200%, co spowodowane jest dynamicznie rozwijającym się sektorem IT, którego rozwój dodatkowo przyśpieszyła pandemia. Również porównanie danych kwartalnych z rokiem 2019 (kolor niebieski) pozwala stwierdzić, iż każda z 10-ciu największych branż odnotowała wzrost liczby ofert.
Wykres 7.
Zmiana liczby ofert pracy (ogłoszeń) w III kwartale 2021 r. dla 10-ciu największych branż
w stosunku do analogicznych okresów 2020 i 2019 roku
Źródło: Opracowanie własne ORPdE na podstawie analizy ofert pracy zamieszczonych w portalu pracuj.pl.
IV. Nowe inwestycje w Łodzi i województwie łódzkim
Pracowników poszukuje firma Wirthwein, produkująca części z tworzyw do sprzętu AGD oraz dla motoryzacji, przemysłu sanitarnego i wentylacji. W związku z planowanym zwiększeniem mocy produkcyjnej powstanie w Łodzi nowa fabryka, która będzie gotowa do pracy w II kwartale 2022 r. Już rozpoczynają się rekrutacje. Poszukiwani są specjaliści od wtrysku (na stanowiska technologów i ustawiaczy), pracownicy utrzymania ruchu (mechanicy, elektrycy, narzędziowcy, automatycy), inżynierowie jakości oraz operatorzy i logistycy. Łącznie firma planuje zatrudnić około 100 osób.[4]
W Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Ericsson w Łodzi znajdzie niebawem zatrudnienie 350 specjalistów z zakresu rozwoju technologii mobilnych. Będą to przede wszystkim programiści, architekci systemów, testerzy, osoby wspierające proces produkcji oprogramowania dla urządzeń oraz sieci mobilnych. Rekrutacje planowane są do końca 2022 r. Firma współpracuje także z Politechniką Łódzką, między innymi przyjmując studentów na praktyki. Działalność rozpocznie też program stażowy Software Development Academy.[5]
Wymienione inwestycje pozwalają z optymizmem spojrzeć w przyszłość młodzieży kończącej naukę w łódzkich szkołach zawodowych oraz studentom ostatnich lat studiów.
Opracował:
Zespół Obserwatorium
Rynku Pracy dla Edukacji