Diagnoza potrzeb łódzkiego rynku pracy a konieczność zmian w kierunkach kształcenia w obszarze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej
Publikacja przedstawia szczegółową analizę wybranych wskaźników społeczno-demograficznych uzasadniających potrzebę dopasowania kierunków kształcenia zawodowego przygotowujących do podjęcia pracy w sekcji Q (opieki zdrowotnej i pomocy społecznej) do bieżących i prognozowanych trendów demograficznych z uwzględnieniem wskaźników obiektywnej i subiektywnej oceny jakości zdrowia oraz procesów starzenia się społeczeństwa. W niniejszym opracowaniu dokonano także oceny możliwości osiągania kwalifikacji zawodowych przypisanych do sekcji Q na poziomie ponadgimnazjalnego szkolnictwa zawodowego w różnych podregionach i powiatach województwa łódzkiego. Przeprowadzona diagnoza wskazuje na potrzebę zrealizowania badań ukierunkowanych na weryfikację popytu na kwalifikacje zawodowe w sekcji Q na łódzkim rynku pracy. Dlatego też w publikacji dodatkowo przedstawiono ogólną koncepcję planowanego badania oraz jego cele szczegółowe.
Publikację adresujemy do przedstawicieli samorządów na terenie województwa łódzkiego, dyrektorów i nauczycieli szkół wdrażających zmiany w szkolnym systemie kształcenia zawodowego, doradców zawodowych, a także wszystkich osób zainteresowanych zmianami w obszarze gospodarki i rynku pracy. Naszym zdaniem wnioski płynące z tego projektu badawczego mogą stać się ważną przesłanką w procesie modelowania nowych kierunków kształcenia.