Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w I kwartale 2018
Bezrobocie – Poszukiwani pracownicy – Nowe inwestycje
II. Poszukiwani pracownicy
W pierwszym kwartale 2018 roku w dwunastu branżach średnia miesięczna liczba ofert pracy dla województwa łódzkiego, zamieszczonych na portalu pracuj.pl przekroczyła sto. Podobnie jak w poprzednim kwartale, najwięcej ofert pracy znaleźć można było w sektorach sprzedaż i obsługa klienta. W dalszej kolejności znajdowały się oferty od pracodawców z branży: inżynieria, finanse, ekonomia, produkcja i IT – rozwój oprogramowania. Duże zapotrzebowanie na nowe kadry, można było zauważyć również w sektorach: łańcuch dostaw, IT – administracja, praca fizyczna, administracja biurowa, budownictwo oraz bankowość.
Wykres 2
Średnia miesięczna liczba ofert pracy w poszczególnych branżach na portalupracuj.pl
(I kwartał 2018 r., woj. łódzkie)
Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji na podstawie analizy ogłoszeń o pracy zamieszczonych w I kwartale 2018 roku w portalu pracuj.pl.
Pierwszy kwartał 2018 roku, pod względem ilości oferowanych nowych stanowisk pracy, przedstawia się bardzo pozytywnie. W porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku[1], więcej ofert pracy zamieszczonych zostało we wszystkich z 30 analizowanych branż.
Największe wzrosty zanotowano w sekcjach: BHP, ochrona środowiska (o 46,5%), nieruchomości (o 43,2%), energetyka (o 37,5%), kontrola jakości (o 30,6%), prawo (o 29%), badania i rozwój (o 28,3%), ubezpieczenia (o 27,8%), inżynieria (o 22,7%), doradztwo, konsulting (o 21,2%), oraz call center (o 20,3%). Wzrosty w pozostałych branżach wynoszą średnio około 10% w każdej. Jedynie w sekcji zdrowie, uroda, rekreacja, liczba zamieszczonych ofert pozostała na tym samym poziomie i wynosiła średnio 31 w skali miesiąca.
Pracodawcy zamieszczali również ogłoszenia w sektorach: media, sztuka, rozrywka, sektor publiczny oraz public relations. Są to branże, które z uwagi na małą ilość ofert pracy, nie były uwzględniane podczas poprzednich zestawień. W analizowanym okresie, nastąpił wzrost zapotrzebowania na usługi w tym obszarze i przypada na nie średnio 6 ofert w skali miesiąca.
Podsumowując – w skali całego kwartału największy deficyt pracowników występuje w kategoriach sprzedaż i obsługa klienta. Sektorem, w którym obserwuje się największy wzrost popytu na pracę podczas całego kwartału jest BHP, ochrona środowiska. Przyczyną tego jest deficyt pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia z tego obszaru i rozwój tej gałęzi gospodarki na terenie Łodzi. Najmniej propozycji w skali kwartału pojawiło się dla osób zainteresowanych pracą w obszarze public relations.
III. Nowe inwestycje
Nowi inwestorzy, którzy pojawili się w I kwartale 2018 roku w regionie łódzkim:
Firma Bio-Gen sp. z o.o. właśnie przenosi się z Namysłowa do Łodzi. Jest to działająca w obszarze biotechnologii polska firma, która znana jest także za granicą. Zajmuje się opracowywaniem produktów wykorzystywanych w rolnictwie, takich jak probiotyki dla zwierząt hodowlanych, preparaty dla roślin i gleby, bioutylizatory, preparaty do rekultywacji zbiorników wodnych. W nowej lokalizacji chce rozpocząć działalność jesienią 2018 roku. Powstaną miejsca pracy dla wysokokwalifikowanej kadry[2].
Firma Panasonic Electric Works Polska przeniosła swoją siedzibę z Warszawy do Łodzi. Oprócz sprzętu elektronicznego produkuje ona komponenty elektroniczne i elektromechaniczne, wyświetlacze, półprzewodniki, baterie wielokrotnego ładowania, rozwiązania automatyki przemysłowej dla branży motoryzacyjnej, transportowej, budowlanej, infrastrukturalnej, logistycznej oraz medycznej oraz produkty mające zastosowanie w elektronice domowej i osobistej. Europejski oddział firmy ma siedzibę w Niemczech. W Łodzi działalność rozpocznie biuro handlowe. Planowane jest utworzenie laboratorium znakowania laserowego[3].
Przedsiębiorstwo deweloperskie Ghelamco realizuje inwestycję w Nowym Centrum Łodzi. Na terenie między dworcem Fabrycznym i EC1 planowana jest budowa hotelu, powierzchni biurowych, apartamentowca, restauracji i kawiarni. Prace rozpoczną się w drugiej połowie 2018 roku. Firma pochodzi z Belgii[4]. W perspektywie można więc mieć nadzieję na nowe miejsca pracy.
Na terenie województwa łódzkiego rozszerzają swoją działalność:
Firma Geberit Ozorków Sp. z o.o. zamierza wybudować nową halę magazynowo – produkcyjną z zapleczem biurowym. Dzięki tej inwestycji w Ozorkowie ma powstać 35 nowych miejsc pracy. Geberit jest szwajcarską firmą produkującą urządzenia sanitarne[5].
W Łodzi rozwija się sektor logistyczny. Kilkaset nowych miejsc pracy zapewnić ma powstający na Olechowie park logistyczny firmy Panattoni Europe, która jest międzynarodowym deweloperem powierzchni magazynowych, założonym w USA. Zbudowana została hala dla firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Nowe Centrum Logistyczne będzie obsługiwało łańcuch dostaw w kraju i za granicą. Składowane będą zarówno gotowe wyroby oraz komponenty przeznaczone do produkcji w kraju i za granicą. Obok budowane jest centrum sprzedaży internetowej sieci Smyk. Kompleks ma korzystać z własnej stacji kolejowej[6].
W pierwszym kwartale 2018 roku przybyło inwestycji generujących nowe miejsca pracy w regionie. Głównie są to firmy pochodzenia zagranicznego. Oferowano zatrudnienie w obszarze logistyki, biotechnologii, elektroniki. Zatrudnienie znajdą także pracownicy produkcji.
Opracowanie
Zespół Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji
Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego
‹ poprzednia str. 2 z 2