Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w I kwartale 2025 roku.

Analiza „Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w I kwartale 2025 roku” jest pierwszym w 2025 r. opracowaniem Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji. Charakteryzuje zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje w województwie łódzkim w ujęciu kwartalnym oraz informuje o zmianach sytuacji gospodarczej w regionie, mających wpływ na liczbę miejsc pracy.
 
 
I. Bezrobocie w IV kw. 2024 r. i I kw. 2025 r. 
 
W marcu 2025 roku stopa bezrobocia w województwie łódzkim wyniosła 5,8%, o 0,5p.p. przekraczając analogiczną wartość dla Polski[1]. W analizowanym miesiącu powyższy wskaźnik dla Łodzi był o 0,5p.p. niższy w porównaniu z jego wartością dla kraju. Natomiast stopa bezrobocia w Łodzi była mniejsza niż dla województwa łódzkiego o 1p.p. Dane pokazujące poziom bezrobocia w regionie łódzkim przedstawione zostały w tabeli poniżej.
 
Tabela 1. 
Liczba bezrobotnych [LB] i stopa bezrobocia [SB] w IV kw. 2024 r. i I kw. 2025 r. 
Źródło: GUS
 
 
W województwie łódzkim w marcu 2025 r. stopa bezrobocia była o 0,5p.p. wyższa niż w październiku 2024 r., natomiast w Łodzi w ciągu analizowanych sześciu miesięcy wzrosła o 0,3p.p.
Porównując liczbę bezrobotnych w województwie łódzkim w marcu 2025 r. z danymi z października 2024 r. można zauważyć, że przybyło 4,8 tys. pozostających bez pracy (tj. 9,2%). W Łodzi w analogicznym okresie w urzędach pracy zarejestrowało się 1,4 tys. osób więcej (tj. 9,3%).
Jeśli porównamy stopę bezrobocia w woj. łódzkim w marcu 2024 r.[2]  z analogicznym miesiącem 2025 r., można zaobserwować wzrost o 0,1p.p. Również dla Łodzi wskaźnik ten zwiększył się o 0,1p.p.
 
II. Zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje (na podstawie analizy internetowych ofert pracy)
 
W drugiej części opracowania pokazujemy poziom zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w Łodzi i województwie łódzkim. Źródłem danych były oferty pracy zamieszczone w I kw. 2025 roku w witrynie pracuj.pl. Na wykresie pokazana została średnia miesięczna liczba ogłoszeń dostępnych w poszczególnych branżach portalu.
 
Wykres 1.
Średnia miesięczna liczba ofert pracy w poszczególnych branżach w portalu pracuj.pl 
(I kw. 2025 r., woj. łódzkie)
 
Źródło: Opracowanie własne Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji na podstawie analizy ofert pracy zamieszczonych w I kw. 2025 r. w portalu pracuj.pl. 
 
W pierwszym kwartale 2025 r. wszystkie branże portalu pracuj.pl zanotowały wzrost liczby miejsc pracy w porównaniu z czwartym kw. 2024 r. Czternaście sekcji proponowało średnio w miesiącu więcej niż sto ofert, tj. o jedna więcej niż w poprzednim kwartale (Rynek pracy w Łodzi i województwie łódzkim w IV kwartale 2024). Branże, które najbardziej zwiększyły zatrudnienie to: „public relations” (najwięcej, ponad sześciokrotnie), „reklama, grafika, kreacja, fotografia” (o 92,4%), „edukacja, szkolenia” (o 59,3%), „prawo” (o 42,9%), „call center” (o 42,7%), „energetyka” (o 40,9%).
Na uwagę zasługują branże, w których średnia miesięczna liczba ofert przekroczyła pięćset. Tak, jak w poprzednich kwartałach należą do nich: „sprzedaż”, „praca fizyczna” oraz „obsługa klienta”.
Wymienione sekcje także w marcu 2025 r. generowały najwięcej miejsc pracy. W każdej z nich pracodawcy chcieli zatrudnić ponad pięćset osób.
 
III. Informacje z Akademickich Targów Pracy
 
XX edycja Akademickich Targów Pracy już za nami, a wydarzenie odbyło się 10 kwietnia 2025 roku w Hali Expo przy al. Politechniki 4 w Łodzi. To największe wydarzenie rekrutacyjne w Polsce, które co roku przyciąga tysiące młodych ludzi szukających swojej zawodowej ścieżki.
Organizatorami Akademickich Targów Pracy byli: Urząd Miasta Łodzi, Program Młodzi w Łodzi, Biuro Karier Politechniki Łódzkiej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Uczestnicy mieli możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami ponad 110 firm i instytucji, w tym zarówno nowatorskich startupów, jak i globalnych korporacji. Dodatkowo, mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów i szkoleń, które zwiększyły ich konkurencyjność na rynku pracy. Każdy miał także unikalną okazję do rozmowy z potencjalnym pracodawcą, który poszukiwał wykwalifikowanej kadry wśród studentów i absolwentów łódzkich uczelni.
Wiele ofert pracy skierowanych było także do osób z wykształceniem technicznym i zawodowym. Propozycje obejmowały stanowiska takie jak magazynier, logistyk, operator CNC, pracownik produkcji, mechanik, sprzedawca, doradca klienta oraz pracownik biurowy. Podstawowe wymagania dla kandydatów, oprócz wykształcenia technicznego lub branżowego, obejmowały zazwyczaj doświadczenie zawodowe, umiejętność obsługi komputera oraz znajomość pakietu MS Office, czynne prawo jazdy kat. B oraz potwierdzone formy doskonalenia zawodowego, takie jak praktyki, certyfikaty, ukończone kursy czy webinaria. Dodatkowo, znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym była również wymagana.
Pracodawcy zwracali szczególną uwagę na kompetencje miękkie kandydatów, takie jak umiejętność komunikacji, chęć do nauki i rozwoju, samodzielność oraz dyspozycyjność. Wiele firm deklarowało również gotowość do dokształcania przyszłych pracowników oraz finansowania niezbędnych szkoleń i studiów.
Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele tak różnorodnych branż jak IT, inżynieria, medycyna, farmacja, finanse oraz FMCG. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami firm, zostawienia swoich CV oraz zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, a także z rozbudowanym programem stażowym w dwóch kluczowych obszarach: produkcji i dystrybucji energii oraz przyszłości energetycznego biznesu. Program stażowy trwa dziesięć miesięcy. Poszukiwano kandydatów z kierunków technicznych, takich jak energetyka, automatyka i inżynieria, ale były również oferty dla studentów logistyki i komunikacji.
W strefie branżowej obecni byli pracodawcy, m.in.: B/S/H, Comarch, Emerson, Philips, Geberit, Veolia, Siemens Energy, IKEA, Alior Bank oraz wielu innych, którzy oferowali propozycje dostosowane do kierunków studiów oraz zainteresowań uczestników. Eksperci w strefie doradczej dzielili się cennymi wskazówkami na temat planowania kariery, przedsiębiorczości oraz pozyskiwania funduszy. To była doskonała okazja, aby zdobyć wartościowe doświadczenie i nawiązać istotne relacje.
 
W strefie doradczej porad udzielały:
 
Fundacja Aktywizacja – wspiera osoby z niepełnosprawnościami w podnoszeniu kwalifikacji oraz w znalezieniu lub zmianie pracy, a pracodawcom oferuje doradztwo, szkolenia i pośrednictwo w zatrudnianiu tych osób.
Anna Cywińska – Radość Życia – certyfikowany trener biznesu, mentor i menedżer.
Studenckie Biuro Karier "PROFIL" – grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera rozwój kompetencji psychospołecznych na rynku pracy, oferując warsztaty, szkolenia z kompetencji miękkich, doradztwo zawodowe oraz bazę ofert staży i praktyk.
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Wojewódzki Urząd Pracy
 
Organizatorzy podkreślali, że Akademickie Targi Pracy są skierowane do wszystkich studentów i absolwentów z różnych uczelni. Uczniowie oraz studenci mieli również możliwość uzyskania cennych informacji na temat zdobywania doświadczenia zawodowego w trakcie nauki, koncentrując się głównie na dostępnych programach stażowych oraz możliwościach odbycia praktyk zawodowych. Dzięki rozmowom z pracodawcami mogli zebrać istotne dane i informacje, które pomogą im w zaplanowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej. 
 
 
Opracował:
Zespół Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji
 
 
 
[1] Stopa bezrobocia dla Polski w końcu marca 2025 r. wynosiła 5,3%. [dane GUS].
[2] W marcu 2024 r. stopa bezrobocia w woj. łódzkim wyniosła 5,7%, w Łodzi – 4,7%. [dane GUS].